Sport bez barier: Zaczynamy wyjątkowy projekt!

Mamy wielką przyjemność zaprosić wszystkie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim na zajęcia sportowe prowadzone przez jednego z członków naszej doświadczonej ekipy trenerskiej, Kamila Wiskiego.

Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu na orliku przy Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrołęce. Zostały stworzone z myślą o chłopcach i dziewczynkach w dwóch przedziałach wiekowych:

  • 8-13 lat
  • i 14-18 lat.

Dzieci przez 60 minut będą ćwiczyć pod czujnym okiem trenera, który będzie dbał o to, żeby zadania zostały w prawidłowy i bezpieczny sposób wykonane. Nie muszą się Państwo obawiać tego, czy dzieci poradzą sobie z przygotowanymi ćwiczeniami – nasze podejście do zadań będzie bardzo zindywidualizowane, będziemy uwzględniać możliwości sprawnościowe każdego uczestnika z osobna. Co jednak najważniejsze, zajęcia będą miały charakter ogólnorozwojowy ukierunkowany na zabawę, gdyż z własnego doświadczenia wiemy, że z takich ćwiczeń dziecko czepie największą przyjemność.

Zajęcia sportowe odbywać się będą w ramach projektu APN „Sport bez barier”. Jest to unikatowa inicjatywa w tej części Polski. Zrodziła się z myśli, że w sporcie nie powinno być żadnych podziałów i barier. Jak wspomina sam prowadzący zajęcia, Kamil Wiski:

Chcemy promować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną wśród wszystkich dzieci, bez żadnych wyjątków, gdyż każdy powinien mieć możliwość realizowania swoich pasji i zainteresowań
Zdajemy sobie sprawę z tego, że sport w życiu dzieci z niepełnosprawnościami odgrywa niezwykle istotną rolę – może nawet większą niż u osób w pełni zdrowych. Dla tych młodych ludzi, poza aspektem zdrowotnym, szczególnie ważne jest poczucie przynależności do grupy, a także już sama możliwość wyjścia z domu i otwarcia się na nowe możliwości. Pragniemy im to umożliwić.

Kamil Wiski

Dodaje także: „Jesteśmy przekonani o tym, że możemy się wiele od siebie nawzajem nauczyć. W związku z tym wierzymy, że nasza inicjatywa rozpocznie proces integracji ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami i przyczyni się do większego przełamywania barier w naszym regionie. Mam nadzieję, że projekt spotka się z pozytywnym odbiorem. W tym momencie moim i całego APN największym marzeniem jest to, aby dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzice z uśmiechem na twarzy wracali co tydzień na kolejne przygotowane przez nas zajęcia.”

Zajęcia rozpoczną się w połowie kwietnia, zatem do tego czasu prosimy wszystkie zainteresowane osoby o kontakt pod numerem telefonu 504-151-342.


Kamil Wiski jest od wielu lat trenerem APN Ostrołęka. Ukończył AWF w Białej Podlaskiej. Ponadto jest słuchaczem studiów podyplomowych z oligofrenopedagogiki na Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Warszawie. Praktykę kończył w szkołach specjalnych. Ciągle poszerza swoją wiedzę na kursach i szkoleniach dotyczących pracy z dziećmi i młodzieżą.